سؤالات پُرتکرار

۱. يك روز درسی عادی در دبيرستان دوره‌ی اول خاتم چگونه می‌گذرد؟
مدرسه ساعت ۷:۳۰ شروع می‌شود و تا ۱۴:۳۵ ادامه دارد. هر زنگ آموزشی، مطابق با استاندارد ملی مدارس (در دبيرستان دوره‌ی اول) ۵۰ دقيقه است. دانش‌آموزان در طول هفته، از شنبه تا چهارشنبه، هر روز ۶ زنگ آموزشی دارند. بنابراین در مجموع هفته‌ای ۳۰ زنگ کلاس درس دارند كه دو برابر سرانه‌ی مدارس دولتی است.
زنگ ناهار دانش‌آموزان از ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۵ است و مدت‌زمان هر زنگ‌ تفريح هم ۲۰ دقيقه خواهد بود.

۲. مدرسه چند دانش‌آموز دارد؟ در هر كلاس چه تعداد دانش‌آموز حضور دارند؟
در مجموع، ۱۶۰ دانش‌آموز در مدرسه مشغول به تحصيل هستند. در هر پایه نیز ۳ کلاس وجود دارد؛ کلاس‌هایی که ظرفيت آن‌ها بين ۱۵ تا حداكثر ۱۸ نفر خواهد بود.

۳. دبیرستان دوره‌ی اول خاتم ولنجک چه تفاوتی با ساير مدارس دارد؟
تفاوت دبيرستان خاتم با ساير مدارس در اعضای كادر (دبيران و مربيان) دلسوز و متعهد است. اگرچه كه دبيرستان سخت‌افزار و نرم‌افزار‌های آموزشی مناسبی را در اين ۳۰ سال فراهم كرده است، اما همچنان بزرگ‌ترين امتياز مدرسه نيروی انسانی آن است؛ افرادی كه در نقش تسهيلگران دلسوز و متهعد در كنار دانش‌آموزان هستند و به رشد و توسعه‌ی آموزشی و فردی آن‌ها كمك می‌كنند.

۴. چگونه میان سخت‌گيری آموزشی و پرورش مهارت‌های ضروری (برای زیست در دنيای آينده) تعادل برقرار ‌می‌كنيم؟
می‌دانیم که در وهله‌ی اول دانش‌آموزان به مدرسه می‌آيند تا مهارت‌های پايه‌ی آموزشی (یعنی خواندن، نوشتن، بیان‌کردن، رياضی، برنامه‌ريزی و امتحان‌دادن) را بياموزند. نیاز است که نوجوان‌ها اين استاندارد را بشناسند و برای رسيدن به آن تلاش كنند. نوجوان از همین سن باید تمرین کند تا در دوران بزرگسالی بتواند مسائل و مشکلاتش را شناسایی و حل کند.
ما در دبیرستان خاتم، نوجوان و نياز‌هايش را می‌شناسيم و درك می‌كنيم كه او در حال تمرين است تا نقش خود در دنيای آينده را پيدا كند.
نوجوان برای توسعه‌ی آموزشی و پيدا كردن خود در دنيای آينده نياز دارد در يك محيط غير رقابتی و آرام قرار بگیرد و تحصیل کند. دبيرستان خاتم اين محيط را فراهم كرده است تا دانش‌آموز بتواند با خودش رقابت کند.
تسهيلگران و مربيان نیز، هم شرايط او را درك می‌كنند و هم او را هدايت می‌كنند تا به استانداردهای آموزشی (نمره‌ی بالای ۱۸) مطابق با ضرباهنگ خودش دست پيدا كند.

۵. برنامه‌ها یا برنامه‌های درسی منحصر به فردی که مدرسه اجرا می‌کند کدامند و چرا اجرا می‌شوند؟
حتماً می‌دانید که تغييرات بسیاری در سيستم آزمون‌های نهايی دبيرستان دوره‌ی دوم و کنکور ايجاد شده است و نقش سنوات آموزشی (نمره‌ی آزمون‌های نهايی پايه‌ی دهم تا دوازدهم) در رتبه‌ی داوطلبان به بيش از ۵۰ درصد رسيده است. بنابراین ما بايد از همين حالا دانش‌آموزان را برای آزمون‌های نهايی مفهومی دبیرستان دوره‌ی‌ دوم آماده كنيم.
اکنون سؤال مهمی كه مطرح می‌شود این است: چطور درس بخوانیم تا پس از این سه سال برای ورود به دوره‌ی دوم و دانشگاه نیز آماده باشیم؟
ما آزمون‌های تشریحی مفهومی متنوعی را طبق برنامه‌ی منظم اجرا می‌کنیم تا دانش‌آموزان با این سبک سؤالات بیشتر آشنا شوند و برای ورود به دوره‌ی دوم آماده‌تر شوند.

۶. چگونه دانش‌آموزان را تشویق می‌کنیم تا پیشرفت کنند و توسعه یابند؟
هنگامی که وارد محیط مدرسه‌ی خاتم می‌شوید، هیچ تابلویی بيرون یا داخل مدرسه نمی‌بینید كه در آن دانش‌آموزان رتبه‌بندی شده باشند. در دبيرستان خاتم هر دانش‌آموزی بايد ركورد خودش را بشکند و با خودش رقابت كند. دانش‌آموزان، حتی اگر در زمينه‌ای بهترين باشند، به كمك تسهيلگران به چالش‌های علمی يا مهارتی (هنری يا ورزشی) بالاتری هدايت خواهند شد.
از طرفی، درست است كه هركس بايد ركورد خودش را بشکند و با خودش رقابت كند، اما ما ظرافت‌های استانداردهای آموزشی را هم دائم به نوجوان يادآوری می‌كنيم و با هدايت و كوچ آموزشی مناسب، او را تشويق می‌كنيم تا برای رسيدن به سطوح بالاتر تلاش كند.

۷. فلسفه‌ی تکالیف روزانه چیست و دانش‌آموزان چه مقدار تکلیف دارند؟
نکته‌ی مهمی که دانش‌آموز و خانواده باید بدانند این است که تكاليفِ هر روز بايد همان روز انجام شوند. مثلاً اگر معلم روز شنبه تکلیف ادبیات داده است و گفته است این تکلیف باید روز چهارشنبه تحویل داده شود، دانش‌آموزان باید تکلیف ادبیات را همان روز شنبه انجام دهند و به عصر روز سه‌شنبه موکول نکنند. به این ترتیب است که چرخه‌ی آموزش روزانه تكميل می‌شود.
سؤال مهمی که مطرح می‌شود این است که: «هر روز چقدر باید زمان بگذاریم تا تکالیف انجام شوند؟»
به طور متوسط، هر روز (از شنبه تا چهارشنبه) فقط يك ساعت زمان نیاز دارید تا تكالیف و تمرین‌هایتان را انجام بدهید. تکالیف هر هفته نیز پیش از آغاز هفته (پیش از شنبه) از طریق کانال مدرسه به اطلاع والدین می‌رسد تا آن‌ها هم در جریان روند تکالیف قرار بگیرند و بتوانند پیگیری و نظارت بهتری داشته باشند.
در برنامه‌ی درسی دبیرستان خاتم، تكليف جزئی از نمره و فرآيند آموزشی است. بنابراین اگر دانش‌آموزی در تکالیفش نقص داشته باشد، نمره‌ی مستمر او کاهش خواهد یافت. نکته‌ی مهم درباره‌ی تکالیف، کیفیت آن‌هاست. یعنی این‌طور نیست که دانش‌آموز تکلیف را در هر سطح و کیفیتی ارائه بدهد و نمره‌اش را دریافت کند. چنانچه تکلیفی بی‌کیفیت باشد یا استاندارهای لازم را نداشته باشد به دانش‌آموز بازگردانده خواهد شد تا مجدد آن را انجام بدهد.
علاوه بر تكاليفی که دانش‌آموزان انجام می‌دهند، همه‌ی آن‌ها شنبه‌ها و دوشنبه‌ها، به صورت منظم، در خودارزيابی‌های هفتگی مرآت شركت خواهند كرد.

۸. والدین در قبال فعالیت‌های آموزشی فرزندشان چه مسئولیتی دارند؟
والدين پايان هر هفته، از طریق کانال مدرسه، از تكاليف و برنامه‌های امتحانی هفته‌ی بعد آگاه می‌شوند. اين اطلاعات صرفاً به منظور نظارت بر فعاليت‌های آموزشی دانش‌آموزان به والدین داده می‌شود تا اگر اختلالی را مشاهده كردند با مدرسه به اشتراک بگذارند.
بنابراین ما از والدین انتظار نداريم به فرزندشان درس بدهند يا اشكالات او را رفع كنند. اما لازم است نظارت دقيقی بر انجام فعاليت‌های ضروری آموزشی او داشته باشند.

۹. چگونه با موارد انضباطی برخورد می‌کنیم؟
ساختار و نظم، بسيار مهم است و دانش‌آموزان را برای دنيای آينده آماده می‌كند. اما ساختار دادن و نظم‌دادن به نوجوان به ظرافت‌هایی نياز دارد كه در هر مدرسه‌ای رعایت نمی‌شود. اما از کجا بدانیم که این ظرافت در مدرسه‌ی خاتم رعایت می‌شود؟
اين ظرافت زمانی خودش را نشان می‌دهد كه دانش‌آموز خطايی کرده باشد. در این وضعیت، مدرسه با او برخورد قهری و خط‌كشی‌شده نمی‌کند. در عوض، مسئوليت و عواقب كارش را به او يادآوری می‌کند و حتی در بسياری از موارد تسهيلگران اجرايی به او كمك می‌كنند تا نتايج عملش را جبران كند.
در دبیرستان خاتم، با توجه به استاندارهای رفتاری، تلاش می‌شود به دانش‌آموزان برچسبی زده نشود، قضاوت نشوند و در هر موقعيتی درست و نادرست را شناخته و بتوانند رفتارشان را تنظيم كنند.
البته اين به آن معنا نيست كه هر خطايی به‌راحتی بخشیده می‌شود و ما از آن چشم‌پوشی می‌كنيم. معاونت مدرسه، هر تأخير و غيبت غير موجهی را دقيق ثبت می‌كند و اگر دانش‌آموزی در طول سال بيش از دو بار تأخير داشته باشد، نمره‌ی انضباطش کسر خواهد شد.

۱۰. مدرسه از چه نرم‌افزار و بسته‌های كمك‌آموزشی‌ای استفاده‌ می‌كند؟
دبيرستان خاتم از اپليكيشن و بسته‌های آموزشی مؤسسه‌ی مرآت استفاده می‌کند و به این ترتیب با خودارزيابی‌های آنلاين، سنجش بين مدارس را انجام می‌دهد.